Domain Nedir, Nasıl Satın Alınır?

29 0

Domain kelime anlamı olarak İngilizce’de alan, ilgi alanı, mülk gibi anlamlara gelmektedir (bkz.: domain). Türkçe’de kullanım şekli ise ‘alan adı’dır. Domain yani alan adı, bir web sitesinin sadece kendisine özel belirlenmiş adıdır. Her web sitesi benzersiz bir IP adresine sahiptir. Mesela Blog Kurdu’nun IP adresi 185.106.211.117 ‘dir. Alan adı da bir sitenin IP adresinin akılda kalıcı olması zor olduğu için geliştirilmiş bir isim verme yöntemidir. Yani blogkurdu.net aslında 185.106.211.117 ‘nin daha akılda kalıcı bir halidir.

Eğer alan adı diye bir şey olmasaydı Blog Kurdu sitesini görebilmeniz için yukarıda verdiğim adresi ezberlemek zorunda kalacaktınız. Her gün girdiğimiz Google’ı ziyaret edebilmek için 208.187.128.26 ‘yı Facebook’a girebilmek içinse 69.171.230.68 ‘i sırasıyla ve bir tane rakam bile eksik olmadan ezbere bilmeniz gerekecekti. Alan adı, nasıl ki size sizi tanıyabilmemiz için bir isim verilmişse IP adreslerini tanıyıp bir web sitesine rahatlıkla ulaşabilmemiz için üretilmiş bir kolaylıktır. Eğer denemek isterseniz verdiğim bu IP adreslerini tarayıcınızın adres çubuğuna yazıp ziyaret edebilirsiniz!

Alan adları herkese açık bir şekilde satılmaktadır. Aslında tam manası ile satılmak da diyemeyiz. Şöyle ki dünya üzerindeki tüm alan adları ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) adı verilen bir kurum tarafından atanır. Her alan adı bu kurumca bir IP adresine yönlendirilir. ICANN, alan adını son kullanıcılara yani bizlere ulaştırmak için bazı şirketlere sertifika verir. Bu sertifikaya sahip şirketler (Domain şirketleri) bizlere alan adını en az 1, en fazla 10 yıllık olmak üzere kiralarlar. Siz bir alan adı satın aldığınızda aslında o tamamen sizin olmaz. Kiraladığınız süre boyunca size aittir. Alan adınızı süresi dolduğunda yenilemezseniz kayıt sizin üstünüzden silinir ve o alan adını başka birisinin alabilmesi mümkün olur.

Domain satışı ICANN tarafından yetkilendirilmiş yüzlerce firma tarafından yapılmaktadır. Hostlab Türkiye’de en güvenilir olarak görülen Domain ve hosting firmalarındandır.

Özet

  • Domain (alan adı) bir web sitesinin ismidir.
  • Domain en fazla on yıl en az bir yıl süre ile satın alınabilir (kiralanabilir).
  • Domain olmadan web sitesi yayını yapmak teorik olarak mümkündür ancak siteye ulaşabilmek için IP adresini ezberlemek gerekir.
Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın