ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR Hatası ve Çözümü

180 0

Bu hata ile karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey DNS ön bellek temizleme ve DNS adres değişikliği yapmaktır. Bunlar dışında olası çözümleri de sırayla paylaşacağız. İlk olarak DNS işlemlerinden başlayalım.

  • Denetim Masası’ , ‘Ağ ve Paylaşım Merkezi’ , ‘Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin’ bu kısımda hangi ağ ile internete bağlanıyorsanız ona sağ tıklayıp ‘Özellikler’ deyin. ‘İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’e çift tıklayın. ‘Aşağıdaki DNS Sunucularını kullan’ diyerek farklı bir DNS adresi girin ve kaydedin.
  • DNS temizlemek için Windows + R yaparak veya bilgisayarın arama bölümüne cmd yazarak Komut istemciyi çalıştıralım ipconfig /flushdns komutunu girip enter deyin. Her ihtimale karşı  birkaç kez bu işlemi tekrarlayın.
  • Güvenilir bir siteden CCleaner programını indirip, detaylı DNS ve registry kayıtlarının temizliğini yapınız.
  • Son olarak bilgisayarınızın arama bölümüne ‘Proxy sunucusunu yapılandır’ yazın veya ‘Denetim Masası’ , ‘Ağ ve Paylaşım Merkezi’ , ‘İnternet Seçenekleri’ , ‘Bağlantılar’ , ‘Yerel Ağ Ayarları’ na tıklayın ve ‘Ayarları otomatik olarak algıla’ yı seçip tamam deyin.

Bu işlemlerin ardından ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR  hatası almaya devam ediyorsanız sıradaki çözüm adımlarını denemenizi mutlaka öneririm. Genel olarak bu hata Google Chrome tarayıcısında görünmektedir. Bu hatayla karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey, sitenin güvenlik bilgilerini kontrol etmek.

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR Hatası ve Çözümü

Tarayıcınızın resimde görünen kilit kısmına tıkladığınızda, girdiğiniz sitenin güvenilir olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak sitenin orijinalliğinden ve güvenilirliğinden emin olmanıza rağmen bu site güvenli bağlantı sağlamıyor hatası alıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Chrome Quic Protokolünü devre dışı bırakın. Daha önce denenip ve çoğunlukla işe yarayan bu yöntem için tarayıcınızın adres satırına  Chrome://flags/#enabke-quic yazın ve enter tuşuna basın. Listeden ‘Experimental QUIC protocol ‘‘ ü bulun ve ‘Disabled’ diyerek devre dışı bırakın. Sonrasında tekrar siteye giriş yapmayı deneyin.
  • Önceki hatada da olduğu gibi, bilgisayarınızın tarih ve saati güncel değilse, bu hatayı almanız gayet doğal. Bilgileri güncelleyip tekrar siteye girip yapmayı deneyiniz.
  • Bu hatanın meydana gelmesine neden olan bir diğer neden ise chrome uzantılarıdır. Emin olmak için Chrome’a sağ tıklayın yeni gizli pencere açın ve hata aldığınız siteye giriş yapın. Eğer sorunsuz erişim sağlarsanız , problem uzantılarınızdan birindedir. Bulmak için Chrome’da sağ üstten ‘Menü’ , ‘Diğer Araçlar’ , ‘Uzantılara‘ a tıklayın. Tek tek uzantılarınızı devredışı bırakarak sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz.
  • Bazı durumlardaysa SSL sertifikaları site erişimlerini engelleyebilmektedir. Bunun için bilgisayarınızın arama bölümüne Denetim Masası yazın ve Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne girin. Buradan İnternet Seçenekleri’ne girin , ‘İçerik’  ,  ‘SSL Durumunu Sil’ deyin.
  • Güvenlik ve gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Bilgisayar güvenlik düzeyini Yüksek olarak ayarlamak SSL bağlantıları ve bazı bilinmeyen bağlantıları engellemeye yol açabilir. Bilgisayarınızın arama bölümüne Denetim Masası yazın ve Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne girin. Buradan İnternet Seçenekleri’ne girin. Buradan Güvenlik’e tıklayın,  İnternet ve Güvenilen Siteler bölümünden güvenlik düzeyini Orta yapın ve tekrar hata aldığınız siteye giriş yapmayı deneyin.

Son olarak yine antivirüs programınız bu hataya neden oluyor olabilir.Virüs programınızı devre dışı bırakarak tekrar siteye erişim sağlamayı deneyebilirsiniz.

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın