‘Error creating database connection’ Hatası Nasıl Çözülür?

195 0

Bu hatayı alıyorsanız, site dosyalarınız veri tabanına erişirken sıkıntı yaşıyor demektir. Birkaç adımda veri tabanı bağlantısını kontrol etmeniz gerekecektir.

1. adım:

Öncelikle veri tabanımızı onarmayı deneyeceğiz. Bunun için wp-config.php dosyamıza erişiyoruz.

define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);

Yukarıdaki kodu yapıştırdıktan sonra veri tabanımız dışarıdan onarılabilir hale geliyor. http://www.siteadiniz.com/wp-admin/maint/repair.php adresine gidiyoruz ve “repair database” seçeneğine tıklıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra wp-config.php dosyamıza eklediğimiz kodu silerek veri tabanımızı dışarıdan erişime kapalı hale getiriyoruz.

2. adım:

Bu işlemi yaptığımız halde problem devam ediyor olabilir. Bu adımda wp-config.php dosyamız içinde bulunan veri tabanı kullanıcı adı ve veri tabanı şifresini kontrol etmemiz gerekecektir. Herhangi bir sebepten veri tabanı kullanıcı adını ya da şifresini değiştirmiş olabilir.

define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı-adınız’);
define(‘DB_USER’, ‘veritabanı-kullanıcı-adınız‘);
define(‘DB_PASSWORD’, ‘veritaba-şifreniz’);
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

Sağlıklı bir bağlantı için buradaki veri tabanı-adınız, veri tabanı-kullanıcı-adınız ve veri taba-şifrenizin cPanelde oluşturduğunuz veri tabanı bilgilerinizle aynı olması gerekir.

3. adım:

Hatamızın sebebi sitemizin fazla trafik alıyor olması olabilir. Bu durumda MySQL sunucumuzun sitemize gelen trafiği kaldırıp kaldırmadığını kontrol etmemiz gerekiyor.

Paylaşımlı hosting kullanılan durumlarda daha fazla karşılaştığımız bu problemi çözmek için hostingimizde barındırdığımız diğer sitelerin trafiklerini de kontrol etmemiz gerekir. Fazla trafiği olan siteyi MySQL sunucusu daha güçlü olan bir sunucuya taşıyıp problemi çözebilirsiniz.

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın