Güvenli İnternet Kullanımı İçin Uygulama Önerileri

216 0

Çevrimiçi gizlilik ve güvenlik, internetin varsayılan bir özelliği değildir. Çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için önlemler alınması gerekmektedir. World Wide Web (WWW) güvenilir bir altyapıya sahip olmadığı gibi kullanılan ağlar, sosyal medya platformları, tarayıcılar, anlık iletişim uygulamaları da genellikle çevrimiçi gizlilik ve güvenlik sağlamaz. 

İnternet servis sağlayıcıları (İSS’ler), Facebook ve Google gibi teknoloji devleri, ücretsiz uygulamalar, üçüncü partiler her zaman kullanıcı verilerini etkileşimi arttırmak adına çeşitli yollardan kaydederken siber saldırganlar siber saldırılar ile bu verileri elde etmeye çalışır. 

Güvenli internet kullanımı için bazı teknoloji ve uygulamalardan yararlanılabilir.

VPN (Sanal Özel Ağ)

Güvenli ağ kullanımı için VPN kullanılabilir.  VPN, iki veya ikiden fazla cihaz arasında tünelleme protokolleri ile oluşturulan ve şifreleme algoritmaları ile korunan sanal bir özel ağdır. VPN ile evden çalışırken şirket ağına güvenli bir şekilde bağlanabilir, birbirinden uzak ofisler arasında güvenli ağ oluşturabilir veya internete ABD veya Rusya gibi farklı ülkelerden bağlanabilirsiniz. 

VPN Ne İşe Yarar?

VPN programları çevrimiçi aktivitelerin İSS, ağ operatörleri veya siber saldırganlar tarafından izlenmesini engeller. Giriş yapılan web site Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) yerine sadece HTTP kullanıyorsa o web site ile olan iletişim de şifreli değildir ve İSS, ağ operatörleri o web sitedeki aktiviteleri görmeye devam eder. 

VPN programları bilgisayar veya akıllı telefon gibi elektronik cihazların gönderdiği ve aldığı veri paketlerini şifreler ve kimliğini doğrular. Örneğin, VPN kullanmadan önce ziyaret edilen her web siteyi görebilen İSS VPN aktif bir şekilde kullanırken sadece internete VPN ile bağlanıldığını görebilir. Çevrimiçi aktiviteleri göremediği için bant genişliğine de müdahale edemez.

Ağ operatörleri VPN kullanıldığında o cihazın çevrimiçi aktivitelerini göremez. Örneğin, bir otel veya okulda internete bağlandığınızda ağ operatörü o cihazın çevrimiçi aktivitelerini görebilir. VPN kullanıldığında ise veri paketleri şifrelendiği için göremez. 

Siber saldırganlar ortak Wi-Fi ağlarına sızarak çevrimiçi aktiviteleri izleyebilir, kaydedebilir veya müdahalede bulunabilir (ortadaki adam – Mitm). VPN kullanıldığında ise güçlü şifreleme ile ağ güvenliği sağlanır ve bu engellenir. 

Parola Yöneticileri

Parola yöneticileri çevrimiçi hesaplar için oluşturulan parolaların tek bir uygulama üzerinden yönetilmesini sağlar. Parola yöneticileri sahte bir web siteye giriş yaparken web siteyi tanımayarak uyarı da sağlar. 

LastPass gibi parola yöneticileri sadece parolaları değil, kredi kartı bilgilerini, Wi-Fi şifrelerini, adresleri ve benzeri bilgileri de istenildiğinde kaydeder. Parolalar LastPass ile daha güvenli bir şekilde paylaşılabilir. İstenilen kişi ile parola LastPass hesabı üzerinden gönderilir ve alıcı kişi parolayı metin şeklinde görmez fakat gereken yerlere giriş yapmak için kullanabilir.

LastPass, Premium üyelerine ve Premium’a geçen kullanıcılarına 1 aylık ücretsiz ExpressVPN deneyimi sunuyor. 

Tarayıcı Güvenliği için Eklentiler

WWW ile iletişim kurmamızı sağlayan tarayıcılar aslında en çok kullandığımız programlardandır. Tor, Mozilla Firefox ve Brave tarayıcıları en güvenli tarayıcılar arasında yer almaktadır. Google Chrome her ne kadar popüler bir şekilde kullanılsa da Google ekosisteminde yer aldığı için kişisel veri ve bilgilerin güvenliğinden şüphe edilmektedir.

WWW üzerinde her web site güvenli iletişim protokolü kullanmaz. Temel iletişim protokolü Hipermetin Transfer Protokolüdür (HTTP). Bu protokolü kullanan web sitelerde veriler sunucularda şifresiz kaydedilir. Siber saldırganlar HTTP olan web siteler ile o web siteyi ziyaret eden internet kullanıcısının bağlantısına sızarak kişisel veri ve bilgileri çalabilirler. Örneğin, bir alışveriş sitesi sadece HTTP kullandığında kredi kartı bilgileri çalınabilir. 

HTTPS Everywhere

HTTPS Everywhere eklentisi her web sitenin HTTPS versiyonuna giriş yapmayı sağlar. HTTPS versiyonuna giriş yapılan web sitelerdeki aktiviteler İSS tarafından görülemez. Web sunucularında ziyaretçi verileri şifreli olarak saklanır. Siber saldırganlar şifreli iletişim üzerinden kişisel veri ve bilgileri çalamaz. 

Privacy Badger

Privacy Badger eklentisi üçüncü partilerin ve reklamcıların kullanıcı verisi elde etmek için çevrimiçi aktivitelerinizi takip etmelerini engeller. Privacy Badger otomatik olarak takipçi çerezleri ve scriptleri engeller. 

uBlock Origin

uBlock Origin eklentisi ise belirlenen web sitelerin takip çerezlerini engellemeye yardımcı olur. Privacy Badger reklamları engellemez fakat uBlock Origin reklamları engellemeye yardımcı olur. Bu yüzden ikisi bir arada kullanılabilir. 

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın