MySQL Nedir, Nasıl Oluşturulur?

36 0

Web Hosting teknolojisinde kullanılan hatta en çok tercih edilen açık kaynak veritabanı olan MYSQL ile ilgili detaylara az sonra geçeceğiz. Kısaca bahsetmek gerekirse dinamik websiteleri için geliştirilen ve yüksek boyutlu verileri özel bir teknoloji ile depolamayı ve istenildiği zaman yüksek hızlarda erişimini sağlayan bir sunucu yazılımı ve web uygulaması olarak düşünülebilir.

Kelime anlamı olarak incelendiği zaman MySQL, Structured Query Language (Yapılandırılmış Sorgulama Dili) SQL teknolojisini kullanan açık kaynak bir web yazılımıdır. Başındaki MY ise özel isim olarak düşünülebilir.

Açık kaynak olarak geliştirilmesi nedeniyle hosting firmaları tarafından çok yüksek oranlarda kullanıma sahiptir. Bunun temel nedeni hem maliyetlerinin çok düşük düzeyde olması hemde sunduğu komut setlerinin piyasadaki web tasarımcıları ve yazılımcılar tarafından oldukça fazla bilinmesidir.

MySQL Veritabanı Kabiliyetleri

Veritabanı sistemlerinde amacın; kod satırlarına yerleştirilemeyecek kadar büyük olan ve sürekli değişken değerlere sahip olan verilerin uygun koşullarda saklanması ve istenildiği zaman istenilen veri parçacığına erişimi sağlayan bir aracı sistemdir.

MySql sunucuya yüklenen bir yazılımdır aynı zamanda. Kullanıcılar hazırladıkları dinamik kod sayfaları ile bu yazılıma sorgular göndererek sunucuda bulunan veritabanı ile etkileşime girerler. Peki Mysql ne gibi işleri yapmayı sağlar ve ne gibi becerilere sahiptir. Şimdi kısaca bunlara bakalım.

a.) Kolay Sorgulama Altyapısı: Sahip olduğu geniş komut dizinleri sayesinde kullanıcıların yüzlerce farklı sorguyu ihtiyaçlarına göre yapmasını sağlayan bir kütüphanesi mevcuttur. En önemli avantajlarından bir ise sahip olduğu komut dizinlerinin açıklamaları internette detaylı olarak anlatılmakta ve birçok örnek ile desteklenmektedir.

b.) Güçlü Karakter Seti Desteği: Dünya üzerindeki bütün Dillerin ve alfabelerin depolanmasına uygun olarak tasarlanan MySQL bu alfabeler arasındaki geçişlerde de büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin kod sayfaları yazılırken Türkçe karakterlerin web sayfalarında gözükmesini sağlamak için UTF-8 veya 1259-9 karakter setleri kullanılır. İşte bu karakter setleri ve diğer binlercesi Mysql tarafından desteklenmektedir.

c.) MyISAM motor teknolojisi: Bu teknoloji sayesinde veritabanı içinde bulunan bilgilerin tam görünüm aramaları yapılabilmektedir. Yani iç arma için özel olarak geliştirilen bir sistemdir.

d.) Sorgu Önbellekleme: Daha önceden yapılan belirli sayıdaki sorgular önbelleğe alınarak bir sonraki sorgu sırasında daha hızlı ve sunucunun işlemcisi çok daha az kullanarak sayfaya gönderir.

e.) phpmyAdmin Arayüzü: Web hosting firmaları, sunucularına kurdukları mysql veritabanı yazılımını kullanıcılara gösterecek olan front-end yazılımının adıdır. phpmyadmin ile veritabanınıza erişim yaparak bilgileri görüntüleyebilir, değiştirebilir ve temel ayarları düzenleyebilirsiniz.

Hosting Teknolojisi ve MySQL Veritabanı

Günümüzde birçok sunucu ve web hosting satış firması özellikle linux işletim sistemi kullananlar, veritabanı olarak müşterilerine mysql adını sunmaktadırlar. Hiçbir şekilde eksiği olmayan ve bütün düzeylerde kullanıcılar için inanılmaz bir deneyim yaşattıran mysql ticari olarak hosting firmaları için olmazsa olmazlardan biridir.

Paylaşımlı hosting paketlerinde sunucu üzerine kurulu olan tek bir veritabanının hiçbir şekilde birbirine karışmadan ve bütün kullanıcılar için ayrı ayarlar ve özelliklere sahip olarak çalışması mysql’in konumunu önemli ölçüde güçlendirmiştir. Bu sayede binlerce farklı websitesi ve kullanıcıya sahip standart bir dedicated server ile tek bir mysql yazılım desteği kullanılarak hepsine ayrıştırılmış olarak hizmet verilmektedir.

MySQL ile Uyumlu Önemli Web Yazılımları

Hosting firmaları için en önemli konulardan biri kullanıcılarına sağladığı kolaylıklar ve geniş ürün yelpazesi olmaktadır. Peki bu Hosting sektöründe bu ürünler nedir ve kullanıcılar için ne ifade eder?

İnternet sayfalarında kullanılan forum, blog, dinamik web siteleri, alışveriş siteleri, inidirm kuponu siteleri, ziyaretçi defterleri ve sosyal medya siteleri bu alandaki en çok bilinen arayüz çeşitleridir. Bu saydığımız yazılımlar belki de bütün internetin %80 ve daha fazlasını oluşturmaktadır. İşte bu sektörde site açmak isteyen ve kendine hosting arayan kullanıcılar için gerekli en önemli yazılımlardan biride veritabanı yazılımlarıdır.

Bu konuda akla ilk gelen isimde Mysql olarak bilinir. Mysql ile kurulabilecek bazı web yazılımlarına kısaca bakalım;

 • Forum: phpbb, smf, vbulettin, Invision Power Board, mybb, drupal gibi yazılımlar mysql ile çalışabilmektedir.
 • Blog ve CMS: WordPress en büyük blog yazılımıdır, Typo3, Jumbo gibi cms sistemleride veritabanı teknolojisi kullanırlar.
 • Alışveriş Sitesi: Oscommerce, Magento, zendcard gibi öenmli alışveriş yazılımları.
 • Sosyal Network: phpFox, mooSocial, Media Scripts, Oxwall gibi sosyal medya yazılımları.
 • İndirim Kuponu Sistemleri: CouponPress bu konudaki en önemli eklentilerden biridir. Mysql altyapısı ile mükemmel çalışır.
 • Galeri ve Resim Sistemleri: zenphoto, greybox, triptracker gibi görsel yazılımlar ile entegre çalışan sistemler mysql altyapısı kullanabilmektedir.

Bazı Önemli MySQL Komutları

 • Select: Veritabanı içerisinden seçilecek olan ana tablo başlıklarını belirler.
 • Update: Tablo içeriğindeki bilginin güncellemesini yapar.
 • Delete: Seçilen bilgiyi siler.
 • Insert: Belirlenen tabloya bilgi girişini sağlar.
 • Order: Seçilen sütunlardaki bilgiyi isteğe göre sıralar.
 • Limit: Belirlenen ölçü kadar bilginin getirilmesini sağlar.
 • Where: Bilgi için tam olarak hedefleme yapar. Yani hangi hücredeki bilginin seçileceğini belirler.

Yukarıdaki komutlarına haricinde daha onlarca farklı mysql komutu bulunmaktadır. Bu komutların kimisi işlemlerin kolaylaştırılmasını sağlarken kimisi ise standart işlem komutları olarak kullanılır. Size yukarıdaki sadece kulak aşinalığı olsun diye bazı komutları ve en kısa şekilde açıklamalarını yaptık.

MySQL Veritabanı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

MySQL için Hosting Firmasına Bir Ücret Ödemeli miyim? Hosting firmaları genellikle bunun için ek ücret talep etmez. Zaten oldukça düşük bir maliyet ile kendilerine glen bu yazılım kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır.

SQL Sistemini kullanan diğer yazılımlar ile MySQL’ farkı nedir? SQL sistemini birçok farklı firma kullanarak farklı veritabanı yazılımları geliştirmiştir. Bunlar arasında PostgreSQL, Microsoft SQL Server gibi isimler ön plana çıkmaktadır. Fakat Mysql en büyük avantajını sahip olduğu açık kaynak geliştirme ortamının büyüklüğü ve arkasındaki ORACLE firmasının deneyimi ile sağlamaktadır.

MySQL ile Uyumlu Çalışan Kod Sistemleri: PHP, Perl, ASP, Java, Ajax gibi Dünya üzerinde en çok kullanılan yazılımlar MySQL ile uyumlu çalışabilmektedir. Genellikle bu yazılımlar mysql için özel komut setleri geliştirmiştir. Örneğin bir bilgiyi eklemek için php ile Insert_into komutu kullanılmaktadır.

Kaynak: HostBulucu.com

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın