.net.tr Uzantılı Alan Adı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

34 0

NET.TR , İnternete ilişkin erişim hizmeti, internet üzerinden web, portal, tarama, e-posta vb. Katma degerli, geniş ölçekli hizmetler ve uygulama servis sağlayıcılığı hizmetleri veren kurum ve oluşumlar için alt alan adı. Ticari özel ve tüzel kişiler için alt alan adıdır.

KAPSAM: internete ilişkin erişim hizmeti, internet üzerinden portal, tarama, e-posta, web gibi katma değerli, geniş ölçekli hizmetler ve uygulama servis sağlayıcılığı hizmetleri veren kurum ve oluşumlara; internet tabanlı çalışan ve belli bir süre hizmet verdiğini kanıtlayan kişi yada kuruluşlara yada internet hizmeti verecegini beyan ederek 3 ay içinde taahütünü yerine getirecek olan tüm kuruluşlara tahsisi edilmektedir.

Erişim hizmeti veren kuruluşlara ek olarak, internet üzerinden yeni katma değerli hizmetler veren, varolan hizmetlerin internette taşınmasını sağlayan, toplumsal yarar ve toplumsal katılımı arttıran projelerin barındırılmasını hedeflemektedir.

Yukarıdaki tanıma uyan kişi yada kuruluşlar “.net.tr” altında alan adına başvura bilir.

İnternet servis sağlayıcılar

a)Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe),
b)Telekomünikasyon Kurumu’ndan alınmış “İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) Genel İzin Belgesi” (Telekomünikasyon Lisansı),
c)Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi
d)Web tabanlı çalışan tüm kişi ya da kuruluşlar için, başvuran kişi ya da kuruluş tarafından başvurunun ayrıntılarını içeren (var olan .com ya da .net uzantılı web sayfalarının adresleri vb.) bir dilekçe
e)Unvana göre başvuru yapılması halinde Ticari Tescil Belgesi.
f)Başvuru sahibi şahıs ise, kimlik fotokopisi

Şahıs olarak .net.tr alımı

a) Almak istenilen ismin marka tescil belgesi yada marka tescil başvuru belgesi,
b) .NET.TR dilekçesi,
c) Alan adı tahsis formu
d) Marka tescil şahıs adına ise kimlik fotokopisi, marka tesciliniz firma adına ise faaliye belgesi yada sicil gazetesi,
e) Elle yazılmış net.tr domain ismini kullanma sebebini açıklayan imzalı bir dilekçe iletilmesi gerekmektedir.

    NOT : İnternet hizmeti vereceğini beyan ederek “net.tr” uzantısı için başvuran kişi ya da kuruluşlar için, başvurunun ayrıntılarını içeren ve yapılacağı taahhüt edilen     web sayfanın yapılmadığının tespiti durumunda, ilgili alan adının silineceğinin kabul edildiğini belirten bir dilekçe hazırlanmalıdır. Dilekçe örneği için tıklayınız.

.net.tr Transfer İşlemi İçin Gerekli Evraklar

Firma ise;

  • İdari sorumlu değişiklik formu (kaşeli imzalı)
  • İmza sirküleri,
  • Yer sağlayıcı faaliyet belgesi.
Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın