VPS ve VDS Sunucu Farkları Nelerdir?

82 0

Bu yazımızda VPS ve VDS sunucunun ne olduğunu ve arasında ne tür farkların bulunduğunu anlatacağız. Öncelikle VPS “Virtual Private Server”ın kısaltmasıdır. Bir fiziksel sunucunun yazılımsal bölümlendirilmesiyle oluşan sunuculara da VPS denilmektedir. VDS ise “Virtual Dedicated Server”ın kısaltması olup, paylaşımsız sanal sunucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Fiziksel bir sunucunun donanımlarının sanallaştırılması sonucu oluşmaktadır.

VPS Sunucu

VPS ana sunucunun yazılımsal olarak bölünmesi ile oluşmaktadır. VPS’ler tek bir işletim sistemini kullanmaktadır. Belirlenen RAM ve CPU’lar ise herkes tarafından ortak kullanımdadır. Sunucuların kullandığı kaynaklar aynı olup birbirinden bağımsız yönetilebilmektedirler. Belirlenmiş olan RAM ve CPU’lar kullanılmadığı zaman başka sunucular tarafından kullanılabilir. Doğal olarak aşırı derecede CPU tüketen bir VPS, diğer VPS’leri de etkileyebilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere VPS’lerin ortak çalıştığı görülmektedir.

VDS Sunucu

VDS paylaşımsız sanal sunuculardır ve fiziksel bir sunucunun sanallaştırılması ile oluşmaktadır. VPS’ten farkı fiziksel bir sunucunun kaynaklarının paylaştırılması yerine donanımsal olarak paylaştırılması şeklinde oluşmaktadır. VPS’teki gibi kaynaklar kullanılmadığında başka bir sunucu bu kaynakları kullanamaz.

VPS Sunucu ve VDS Sunucu Farkları

VPS sunucuların kurulumu ve özelleştirilmesi kullanıcıya muazzam kolaylıklar sağlamaktadır. VPS’lerde kolayca snapshot alınabilir, yedeklenmesi mümkündür ve istenildiği her zaman geri yükleme yapılabilir. Güvenli, hızlı ve pratik olduğu görülmektedir. Sanallaştırma yazılımları sayesinde bölümlendirilebilir. Aşırı kaynak tüketimi olduğu durumlarda limit getirilebilmektedir. Aynı zamanda diğer sunuculara göre daha ekonomiktir. En önemli negatif yönü ise ana sistem kaynaklarını tüketip birbirine zarar vermemesi adına sürekli takip edilmesi gerektiğidir. Linux işletim sistemleri için VPS’ler daha uygundur. Sistemi ve Linux’u öğrenmek, aynı zamanda sistemi ile istenildiği gibi oynanması isteniyorsa VPS kullanılması önerilmektedir. Herhangi bir problemde birkaç tık ile sistem eski haline geri dönebilmektedir. Eğitim amaçlı kullanımlara uygun olduğu da anlaşılmaktadır.

VDS’lerde her sistem sıfırdan kurulması gerekmektedir. Tüm ayarlar manuel olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla kullanıcıya çok fazla iş yükü getirmektedir. VDS’lerin en önemli farklı, VPS’teki gibi diğer sanal sunucuları etkilememesidir. VDS’ler VPS’lere nazaran daha fazla performans gösterir ve güvenlidir. Ancak VPS’e göre snapshot, yedekleme yapma ve yedeklerin geri yüklenmesi daha fazla uğraş gerektirmektedir. Kullanabilmek için daha fazla sistem bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca VDS’lere Windows işletim sistemi kurulabilmektedir. Aynı zamanda VDS’ler fiyat karşılaştırması yapıldığında VPS’lerden daha pahalı olduğu görülmektedir.

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın