WHM Nedir, Nasıl Giriş Yapılır?

257 0

WHM (Web Host Manager), web host yöneticisi olarak bilinen bir yazılım olarak kısaca tanımlanabilir. Son kullanıcıların hosting üzerinde daha kolay veya daha detaylı erişim yapabilmesi için birçok yazılım üretilmektedir. WHM bunlar içindeki en önemlilerinden biridir. VPS, Dedicated (Kiralık Sunucu), Reseller paketlerini kullanan kullanıcılar sürekli bu ad ile karşılaşacaklardır.

Cpanel olarak bilinen en popüler hosting yönetim sistemi arayüzü ile kullanıcılar web sitelerini rahatlıkla kontrol edip, istatistik, programlama gibi yapıları kullanabilmektedirler.

Peki farklı bir açıdan bakıpta Cpanel yazılımını kontrol eden admin ara yüzünün ne olduğunu merak etmiyor musunuz? Bu noktada karşınıza WHM gelmektedir. WHM’i cpaneli kontrol eden yazılım olarak tanımlayabiliriz. Bir başka değişle yazılımı kontrol eden yazılım.

Son kullanıcılar sadece cpanel ile kendilerine sunulan işlemleri yapabilmektedirler. Oysaki bu panel üzerinde yapısal bir değişiklik yapmak istediğimiz zaman karşımıza bunu kontrol eden üst yazılım WHM çıkmaktadır. WHM tıpkı cpanel gibi admin giriş yapısına sahiptir. Güvenli veya normal port üzerinden WHM arayüzüne bağlantı yapılabilmektedir.

WHM bağlantı portları;

  • Güvenli port: https://siteadi.com:2087 veya sunucu ip adresi:2087 (ör: 125.125.125.125:2087)
  • Normal Giriş: https://siteadi.com:2086 veya sunucu ip adresi:2086 (ör: 125.125.125.125:2086)

Aşağıdaki resimde standart bir WHM arayüz ekranı gözükmektedir.

WHM Nedir, Nasıl Giriş Yapılır?

WHM Arayüz Kullanım Alanları

Kullanım alanlarına göre 3 farklı WHM arayüzü bulunmaktadır.

1.) Reseller WHM Paneli: Reseller hosting sistemleri ile ilgili çok yakında detaylı açıklamayı sitemizde bulacaksınız. Reseller WHM ile satın aldığınız reseller ünitesini istediğiniz özellik ve yapıda parçalara ayırarak kullanıcılara satış yapabiliyorsunuz.

WHM paneli ile farklı kullanıcılar için farklı Cpanel hesapları oluşturabilir ve bu cpanel hesaplarına istediğiniz teknik özellikleri verip istediğiniz kısıtlamaları getirebilirsiniz. Kısacası sizin istediğiniz gibi bir paketi ayarlayıp kullanıcılara yeniden satabilirsiniz.

2.) VPS WHM Paneli -rWHM: Yukarıdaki panelden farklı olarak bu WHM arayüzü root yani ana klasör erişim iznine sahiptir ve bundan dolayı rWHM diye adlandırılmaktadır. Reseller WHM ile yapılabilecek işlemler kısıtlı iken VPS yöneticisi çok daha fazla yetkiye sahip olabilmektedir. Yani sunucu üzerinde çok daha detaylı bir erişim hakkı bulunmaktadır.

3.) Dedicated – Kiralık Sunucu WHM Paneli: Kiralık sunucular için üretilen web host yöneticisi tıpkı vps whm modülü gibidir. Tek farklı olduğu yer ise vps gibi sunucu üzerindeki kısıtlanmış olan donanım bölümünden ziyade bütün donanım üzerinde etkisi bulunmaktadır.

Web Host Manager Kullanmanın Avantajları

WHM, cpanel yöneticisi olduğunu söylemiştik. Tek bir cpanel üzerinde bulunan sitelerden biri kötü kullanıcılar tarafından ele geçirilip Hack edildiği zaman cpanel üzerinde kurulu diğer bütün sitelerde bundan etkilenebilmektedir. Oysaki WHM paneli ile oluşturulan farklı cpaneller ile kullanılan sitelerden biri ele geçirilse bile diğerleri bundan bağımsız olarak çalışabileceklerdir.

Özel domain yönlendirme ve ip atama yetkileri ile özellikle alışveriş ve online satış yapan yerlerde kullanılan SSL sertifikaları için büyük bir avantaj sağlamaktasınız. Ayrıca çok fazla sayıda web sitesini tek bir cpanel üzerinden kontrol etmektense WHM ile farklı cpaneller üzerinden kontrol etmek çok daha güvenli ve rahat olacaktır.

WHM ile Yapılabilecek İşlemler

Aşağıda anlattığımız özellikler WHM ile yapılan ve önemli olan işlemlerdir. Bunların dışında yüzlerce farklı işlemde Web host yöneticisi ile yapılabilmektedir.

  • Hosting Paketi Oluşturma: Bu işlem ile istediğini boyutta, kapasitede, trafik kapasitesinde alt hosting paketlerini oluşturabilirsiniz. Her hosting paketi için ayrı bir cpanel giriş bölümü olacaktır.
  • Paket silme ve Değiştirme: Yukarıda anlattığımız işlemleri düzenlemeye ve oluşturulmuş olan hosting paketlerini silmeye yarayan bir bölümdür.
  • DNS Alanları Oluşturma: IP – Alan adı yönlendirmelerini yapabileceğiniz bir özelliktir. Böylece hesabı oluştururken yaptığınız yönlendirmelerden ziyade burada farklı ip adresleri için alan adı atamaları yapabilirsiniz.
  • SSL Sertifikaları Yönetimi: Bu bölüm ile SSL sertifikalarını sunucularınıza yükleyebilir ve oluşturacağınız farklı alt hesaplar için farklı SSL sertifikası kullanma yeteneğine sahip olabilirsiniz. SSL sertifikaları özellikle güvenli alışveriş için olmazsa olmazlardan biridir.

WHM ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

WHM ile CPanel arasındaki en temel fark nedir? Bir defa Cpanel son kullanıcı yazılımı olarak bilinir. WHM ise Cpaneli kontrol eden ana yazılımdır dolayısıyla Cpaneli kontrol eden yazılım olarak nitelendirilebilir.

WHM Ücretli bir Yazılım mıdır? Evet ücretli bir yazılımdır. Aslında Cpanel de ücretli bir yazılımdır fakat hosting servisi sağlayan firmalar bu yazılımları sizler adına alarak sunucuya kurulmuş halde paketleri size satmaktadırlar. Ham bir madde işe yaramayacağı için işleyerek satmak ebetteki firmaların zorunluluğudur. Dolayısıyla ücretli olması size ek bir parasal yük getirmeyecektir.

WHM ile Yapılacak İşlemler Sunucuya Zarar verebilir mi? Host firmaları bu tip oluşabilecek zararları minimuma indirmek için kullanıcılar tarafından erişilemeyen özel yazılımları sunuculara yüklemektedirler. Dolayısıyla sizin yapacağınız ayarlar veya oluşturacağınız paketler sunucular üzerinde çok çok zor olarak zarara sebep olabilirler.

Web Hosting Yöneticisi Windows Sunucularda çalışabilir mi? Windows sserver sistemleri için genellikle farklı yönetim yazılımları kullanılmaktadır. Bunlardan en çok bilineni Plesk panellerdir. Fakat şunuda açıkça belirtmek gerekir, Cpanel ve WHM panelleri windows sunucular ile tamamen uyumlu olarak çalışabilmekte ve beraber kullanıla bilinmektedir.

WHM Panellerinde Sunucu Uyarı Sistemleri ne İşe Yarar? Herhangi bir donanım veya yazılım hatası sonucu sunucuda oluşan problemleri kullanıcılara ve yöneticilere bildiren bir arayüz sistemidir. İnternet teknolojilerinde online olma süresi çok önemli bir detaydır ve kullanıcıların bu detaya dikkat etmeleri çok önemlidir. Bu sebeple acil uyarı sistemleri çok önemli ve gereken bir özelliktir.

En güncel WHM Sürümü nedir? Mart 2013 itibariyle piyasada bulunan en güncel WHM sürümü 11.36 versiyonudur. Cpanel ve WHM paneline girerek sizde yazılımınızın güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

WHM ile Yeniden başlatma yetkisi olan servisler hangileridir? Http, SQL server birimi, SSL sertifika yazılımları ve Mail posta yazılımını whm panelinden restart yapabilirsiniz. Tabi reseller panellerde bu yetki kısıtlanmış olarak bulunmaktadır.

Kaynak: HostBulucu.com

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın