WooCommerce Nedir ? Kurulumu Nasıl Yapılır?

38 0

İnternet üzerinden satış yapmak mı istiyorsunuz ? Satmak veya hizmet sunmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Şuan günümüz açısından e-ticaret çok yaygınlaştı. Gerek trendyol veya hepsiburada gibi büyük çaplı markaları az çok tanırsınız. Eğer yazılım bilgim yok ama kurcalamasını bilirim diyorsanız WooCommerce tam size göre. WooCommerce wordpress’in bir E-Ticaret eklentisidir. Sitenizi tamamen e-ticaret’e uyumlu hale getirebilmesini sağlıyor. WooCommerce kurulumu nasıl yapılır yavaş yavaş geçelim. Öncesinde woocommerceyi tanıyalım.

WooCommerce Nedir ?

WordPress tabanlı bir eklentidir. Hiç yazılım bilgisi olmayan insanlara sunulan bu eklenti, ürün satışı yapmak isteyen kişilere kolaylık sağlıyor diyebiliriz. Peki neden WooCommerce tercih etmeliyiz? Diğer scriptlerden veya yazılımlardan (opencart gibi) farklı olarak ne gibi avantajlara sahip ? gelin daha detaylı inceleyelim.

WooCommerce Eklentisi Ücretli Mi ?

Bunu anlatacak olursak eklentiyi indirmek tamamen ücretsiz. Çoğu özelliğini para vermeden de kullanabiliyorsunuz ancak premium seçeneklerinden faydalanmak isterseniz de ücretli olarak kullanabilirsiniz.

Neden WooCommerce Kullanmalıyız ?

  • Geniş kapsamlı tasarımlara sahiptir. Özellikle sektörden sektöre değişiklik gösteren binlerce tema bulunuyor. Sektör farketmeksizin satacağınız ürünle uyumlu olan temaları bulmak oldukça kolay. Üstelik çoğu tema mobil uyumlu olarak karşınıza geliyor. Bu etkenler site hızına oldukça etki ediyor. Günümüzde telefon çok yaygın olduğu için mobil uyumluluğu önemsemeye özen göstermenizi tavsiye ediyorum.
  • Son derece güvenlidir. Üstüne ssl sertifikanız’da mevcutsa güvenlikle alakalı hiçbir problem yaşamayacağınızın garantisini veriyorum. Sadece şifrelerinizi düzgün korumalısınız. Onun dışında hiçbir işleme karışmanız gerekmiyor.
  • Seo ile birebir uyumludur. Google botlarının woocommerce sitelerinde daha hızlı index verdiği birçok kişi tarafından söylenmiştir.
  • Çok sade ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Başlangıçta’da belirttiğim gibi bilgisayar kullanmayı bilen birazda wordpress admin panelinden anlayan kişiler woocommerce eklentisi çok kolaylıkla kullanabilir. Hiçbir yazılım bilgisi gerektirmeden işlemlerinizi panel üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Fiyat,stok,ürün açıklama,görsel gibi şeyleri rahatlıkla ekleyebilirsiniz.
  • Güncel bir eklentidir. Gelen güncellemeler e-ticaret sitenizin kaliteli olmasına olanak sağlamaktadır. WooCommerce eklentisi wordpress’in görüp görebileceğiniz en iyi e-ticaret eklentisidir diyebiliriz. J

Eğer sizde e-ticaret işine girmek istiyorsanız ve çok para harcamak istemiyorum diyorsanız kurulum aşamalarını gösterdiğim şekilde yapmanızı öneriyorum. Verim alacağınızdan eminim. Peki gelelim WooCommerce Kurulumu Nasıl Yapılır ? woocommerce 2011 yılında piyasaya sürülen ve şuan +5 milyon kuruluma sahip oldukça güvenli bir e-ticaret eklentisidir.

WooCommerce Kurulumu Nasıl Yapılır ? (Eklenti Yükleme)

WordPress admin paneline giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

  • WordPress yönetici paneline girdikten sonra soldaki menülerden “eklentiler” butonuna tıklayın.
  • Eklentiler sayfasında “Yeni Ekle” butonuna tıklayın.
  • Yeni ekle sayfasına girdikten sonra sağ tarafta bulunan arama çubuğuna WooCommerce yazarak eklentiyi bulun. (+5 milyon etkin kurulum)
WooCommerce Nedir ? Kurulumu Nasıl Yapılır?
  • Aramayı yaptıktan sonra karşınıza gelen woocommerce eklentisini “Hemen Yükle” butonuna tıklayarak yükleme işlemini başlatın.
  • Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” butonunun geldiğini göreceksiniz. Etkinleştirdikten sonra WooCommerce hizmetinden artık yararlanabilirsiniz.

Şimdi asıl kurulum işlemine gelelim.

WooCommerce Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Önceki gösterdiğim kurulum işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza aşağıda ki görselden de göreceğiniz üzere “hoş geldiniz” yazısını göreceksiniz. Kuruluma başlamak için Başlayalım! Butonuna tıklayarak WooCommerce kurulum işlemine başlayalım.

WooCommerce Nedir ? Kurulumu Nasıl Yapılır?

1- WooCommerce Kurulumu (Sayfa Kurulumu)

Şimdi WooCommerce e-ticaret siteniz için anasayfa (alışveriş sepeti, ödeme yöntemi, mağaza, hesabım) hakkında bilgilendirileceksiniz. Bu sayfalar E-Ticaret siteniz için oldukça önemlidir. Aşağıda yazılanları okuduktan sonra Devam Et seçeneğine tıklayınız.

WooCommerce Nedir ? Kurulumu Nasıl Yapılır?

3-WooCommerce Kurulumu (Kargo ve Vergi İşlemleri)

Bu aşamada ürünlerin kargo (sanal ürünler [hosting, domain gibi] satacaksanız bu seçenekteki işareti kaldırın) ve vergi işlemlerini kendinizce yapılandırabilirsiniz. İhtiyacınıza ve isteğinize göre işaretleyin ve Devam Et butonuna basın.

WooCommerce Nedir ? Kurulumu Nasıl Yapılır?

WooCommerce Kurulumu (Ödemeler)

Bu seçenek tamamen size bağlı. İster iyzico isterseniz de paytr kullanabilirsiniz veya hiç kredi kartıyla uğraşmak istemiyorsanız, EFT-Havale veya Kapıda ödeme seçeneğini aktifleştirebilirsiniz.

WooCommerce Nedir ? Kurulumu Nasıl Yapılır?

WooCommerce Kurulumu (Kurulum İşlemi Tamam)

Mağazanız Hazır yazısını gördükten sonra yönetim panaline geri dönerek ürünlerinizi ekleyebilir, online satış yapabilirsiniz.

WooCommerce Nedir ? Kurulumu Nasıl Yapılır?

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın