Wordfence Güvenlik Eklentisi Kurulumu

533 0

Wordfence Security nedir ? Nasıl çalışır ?

Wordfence, web sitenizi DDOS saldırıları, Protection ve SQL İnject gibi güvenlik tehditlerine karşı koruyan bir wordpress eklentisidir.

Sitenize gelen trafiği filtreleyerek şüpheli istekleri engelleyen güvenlik duvarı mevcuttur. Bundan ötürü wordfenceyi 2 milyon kullanıcı kullanmaktadır.

Tüm Sunucunuzu yani wordpress ana dosyaları, temaları, eklentileri tarayarak şüpheli kodları ve klasörleri zararlı bir yazılım bulduğu anda silme ve düzenleme işlemi yapmaktadır. Bu eklenti sayesinde sisteminizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz. 

Temel Wordfence güvenliğinde şimdilik size yeterli olacak kadar özelliğe sahiptir. Dilerseniz ihtiyaç doğrultusunda ücretli sürümünü kullanabilirsiniz.

WordPress Wordfence Kurulumu ve Temel Ayarları

1- Başlangıç ekranı

Wordfence’nin ilk sayfası genel bir bakış ekranına sahiptir. Burada hangi özelliklerin açık olduğunu görebilirsiniz. En son giriş yapmaya çalışıp başarısız olan ve engellenen IPleri ve toplam saldırıları görebilirsiniz.

Wordfence Güvenlik Eklentisi Kurulumu

2- Wordfence Scan ekranı

Sitenizdeki kod parçalarını ve zararlı yazılımları taramak için Wordfence > Scan sayfasına tıklayınız. Daha sonra açılan tarama ekranından Start a Wordfence Scan butonuna basınız ve tarama bittikten sonra hatalı dosyaları düzeltebilir veya silme işlemi yapabilirsiniz.

Wordfence Güvenlik Eklentisi Kurulumu

Wordfence ücretsiz sürümü her 24 saatte bir sitenizde tam tarama işlemini otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Eklentinin ücretli sürümüne geçiş yaptığınızda periyotları kendiniz belirleyebilirsiniz. 

3- Wordfence Firewall Ayarları

Wordfence » Firewall sayfasına giderek Optimize Firewall butonuna basıyoruz.

Wordfence sunucu yapılandırmasını çözebilmek için arka planda birkaç test çalıştıracaktır. CPU yüklenmesi olduğundan web siteniz biraz yavaşlayabilir. Wordfence sizden eski .htaccess dosyanızın yedeğini indirmenizi isteyecektir. Download .htaccess butonuna basarak yedek dosyayı indirdikten sonra Continue butonuna basınız.

Bu işlemden sonra wordfence .htaccess dosyanızın wordpressten önce çalışmasını sağlayacaktır. Sayfa tekrar yüklendiğinde ‘Extended protection’ olarak gözüken güvenlik duvarı sayfasına yönleneceksiniz.

Wordfence Güvenlik Eklentisi Kurulumu

4- Şüpheli Etkinliği İzleme ve Engelleme

Wordfence canlı olarak bünyesinde trafik hareketlerini izlemenize olanak sağlamaktadır. Wordfence » Live Traffic sayfası üzerinden bu panele ulaşabilir buradan web site ziyaretçilerini ve sitenizi ziyaret eden botların IP adreslerini görebilirsiniz.

Bu sayede tek tek sitenize bağlantı sağlayanları canlı olarak izleyebilir. Saldırı yapacağını düşündüğünüz ipleri engelleyebilirsiniz.

Wordfence Güvenlik Eklentisi Kurulumu

5- İp engelleme sistemi

Wordfence süpheli ip engelleme sistemi ile ip adreslerini el ile engelleyebileceğimiz bir sayfa mevcuttur. Wordfence » Blocking sayfasında bu işlemleri yapabilirsiniz.

Wordfence Güvenlik Eklentisi Kurulumu

6-Gelişmiş Ayarlar ve Araçlar

Wordfence>Tools sayfasında, özellikleri açıp kapatabilirsiniz. Saldırı anında kendinize E-posta bildirimi göntertebilir taramaları ve gelişmiş ayarları etkinleştirebilirsiniz.

Bu sayfadan Wordfencenin nereleri taradığını görebilirsiniz. Tema ve eklentileri taramayı seçerek daha fazla alanda eklentinin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eklentiler ve wordpres sisteminizle ilgili sorunları gidermenize yardımcı olmak için hata bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Wordfence » Tools sayfasında, web sitenizdeki tüm kullanıcıların güçlü parolalar kullandığından emin olmak için şifre denetimi çalıştırabilirsiniz. Şüpheli IP adresleri için whois-lookup çalıştırabilir ve eklentiyle veya WordPress sitenizle ilgili sorunları gidermenize yardımcı olması için hata bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Wordfence Güvenlik Eklentisi Kurulumu

 

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın