WordPress Admin Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

36 0

Pek çok kişi bu durumla karşı karşıya kalmış olabilir açıkcası ben hiç yaşamadım ancak sosyal medyada içerik okurken birkaç platformda bu sorunun olduğunu gördüm. Açıkcası nasıl yapıldığını biliyordum geniş kapsamlı anlaşılır bir içerik yazmak istedim. Peki gelelim wordpress admin şifresi sıfırlama işlemine ve nasıl yapıldığına 

Öncelikle wordpress admin şifre sıfırlama işlemini yapmak istiyorsak iki farklı seçenek bizi karşılayacaktır. 

  1. Parolamı unuttum butonuna basarak wordpress admin şifresi sıfırlama 
  2. Cpanel yoluyla wordpress admin şifresi sıfırlama veya değiştirme 

 Önce daha sade olanından başlamak istiyorum. Gelin daha detaylı inceleyelim. 

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama (1. Yöntem – Parolamı Unuttum) 

Bu yöntem cpanel yoluyla wordpress admin şifresi değiştirmekten daha kolaydır fakat birçok kişi wordpress sitesi kurarken e-postayı ciddiye almadan giriyor. Sonrasında bu işlemi yaptığına pişman oluyor. Bu yöntemi e-postanızı doğru bir şekilde aldığınızı varsayarak size sunuyorum. Gelin adım adım resimlerle işlemleri tek tek açıklayalım. 

1- Öncelikle wordpress admin paneli giriş ekranına gelerek aşağıdaki işaretli olarak “Parolanızı mı Unuttunuz ?” seçeneğine tıklayın. 

2- Sonrasında açılan ekranda sizden e-posta veya kullanıcı adı isteyecek. Hangisini girmek istiyorsanız girin(doğru olmak kaydıyla) ve yeni parola al seçeneğine tıklayıp sonraki adımı bekleyin.

3- Bir süre geçtikten sonra yeni parolanızı oluşturmanız için kullanacağınız url’nin yönlendirdiği bir mail gelecek. Bu maildeki url’ye tıklayın. Normalde açılan ekranda sizin için rastgele yazılan bir parola çıkacak fakat bu parolayı aklınızda tutamayacaksınız. Onun için sürekli kullandığınız bir parolaya ekleme yaparak (Büyük harf rakam veya  özel karakter) şifrenizi oluşturun. Sonrasında şifrenizin başarıyla oluşturulduğunu göreceksiniz.  

Yeni şifrenizi aldıktan sonra e postanızı girip wordpress admin paneline giriş yaparak erişimizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu yöntem açıkcası daha güvenli geliyor. Neden olduğunu bilemiyorum ama ben öyle hissediyorum. Bu yöntem de en azından aklınızda bulunsun. İlk işlemde bahsettiğim üzere e postanızı yanlış veya sallama girmiş olabilirsiniz. Bu yöntem 1. yönteme kıyasla karışık gelebilir.  

WP Admin Şifresi Sıfırlama 2. Yöntem – CPanel 

1- Öncelikle satın almış olduğunuz domain ve hosting firmasına kullanıcı bilgilerinizi girerek giriş yapmalısınız. Ürün ve hizmetler kısmından sizin yönettiğiniz hosting sunucusuna bağlanarak cpanel sistemine erişmeniz gerekiyor. Buradan phpMyAdmin e giriyoruz.

WordPress Admin Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

2- WordPress’izin kayıtlı olduğu veritabanına tıklamanız gerekiyor. Bunu wordpress kurulum aşamasında isimlendiriyorsunuz.

WordPress Admin Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

3- Sonrasında users tablosuna tıklayarak wordpress sitenizin kullanıcıların şifreleri v.s mevcut. Bir sonraki adımı izleyin.

WordPress Admin Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

4- Aşağıdaki görseldeki gibi bulunan karmaşık şekilde olan şifreler tamamen gizli tutulması amacıyla (şifrenin görünmemesi) yapılmıştır. https://www.md5hashgenerator.com/ sitesine giriyoruz.

WordPress Admin Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Yeni şifreyi girip, Generate butonuna basıyoruz.

WordPress Admin Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Your Hash yanındaki şifrelenmiş kelimeyi aşağıdaki user_pass alanına yapıştırıyoruz.

WordPress Admin Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Hepsi bu kadar, sorun yaşamaya devam ederseniz yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın