WordPress Gereksiz Kullanmadığınız Bileşenleri Kaldırma

354 0

2005 yılından bu yana faaliyet gösteren ve her güncellemesinde kendini geliştiren WordPress’te kimi zaman ihtiyaç fazlası özellikler ile karşılaşabiliriz. Bunların başında ise kuşkusuz bileşenler gelir. Görünüm > Bileşenler kısmında WordPress tarafından otomatik olarak eklenen birkaç fonksiyon bulunur. Fakat yer alan default bileşenlerin büyük bir çoğunluğu günümüzde kullanılmamakta. Ben de sizlere, kalabalık yapmaması ve daha basit bir panel haline gelmesi adına WordPress gereksiz kullanmadığınız bileşenleri kaldırma ile ilgili bilgi vereceğim.

Genelde Kullanılmayan Bileşenler Nelerdir?

  • Etiket Bulutu: 2010-2014 yılları arasında sıkça tercih edilse de günümüzde WordPress sitelerin ancak %1’inde yer alan tag cloud yani etiket bulutu özellikle SEO güncellemeleri ile birlikte değerini yitirdi. Bu fonksiyon gereksiz bileşenler kategorisinde yer alıyor.
  • RSS: Çok nadir kullanılan bu bileşendeki genel amaç, başka bir sitedeki son konu başlıklarını RSS üzerinden çekmek. Örneğin spor ile ilgili bir siteniz var ve TFF’deki son duyuruları göstermek istiyorsunuz. O zaman TFF rss kaynağını bu bileşene tanımlayarak isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Fakat çok nadir kullanımından dolayı gereksiz sayılmaktadır.
  • Takvim: Bu bileşeni kullanan site sayısı sanırım iki elin parmağını geçmez. Bilgisayarın sağ altında, telefonlarda uygulama olarak takvim bulunuyorken ne diye takvim bileşenine ihtiyaç olsun ki(!)
  • Meta: WordPress’in default bileşenlerinden birisi olan meta bölümünde amaç giriş, kayıt ol gibi linklerin gösterilmesidir. Fakat günümüzde ilk kurulumdan sonra kullanmayacağınız bir özellik.

Yukarıdakiler en az tercih edilen 4 fonksiyon, bunun dışında sayabileceklerimiz ve sizin spesifik olarak kullanmak istemedikleriniz de olabilir.

Gereksiz Bileşenler Nasıl Kaldırılır?

// unregister all default WP Widgets
function unregister_default_wp_widgets() {
unregister_widget('WP_Widget_Pages');
unregister_widget('WP_Widget_Calendar');
unregister_widget('WP_Widget_Archives');
unregister_widget('WP_Widget_Links');
unregister_widget('WP_Widget_Meta');
unregister_widget('WP_Widget_Search');
unregister_widget('WP_Widget_Categories');
unregister_widget('WP_Widget_Recent_Posts');
unregister_widget('WP_Widget_Recent_Comments');
unregister_widget('WP_Widget_RSS');
unregister_widget('WP_Widget_Tag_Cloud');
}
add_action('widgets_init', 'unregister_default_wp_widgets', 1);

Yukarıda yer alan kodu tema klasörünüzde yer alan functions.php dosyasına yapıştırıp kaydettiğinizde bileşenler ortadan kalkacaktır. Tabi bir ihtiyaç olursa yine aynı dosyadan ilgili satırı silebilirsiniz.

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın