WordPress Site Güvenliği Nasıl Yapılır?

208 0

Wordpres sistemlerde site güvenliğini ön planda tutmak için yapmanız gereken temel adımlar vardır. Bu adımları yaptığınızda site güvenliğini üst seviyeye çıkarmış olursunuz. Öncelikli adımlardan birisi kişisel güvenliktir. Yani kişisel bilgisayarınızda yer alan trojan ya da keylogger gibi programlar sizin güvenliğinizi tehlikeye atacaktır. Öncelikle varsa bilgisayarınızdaki bu yazılımları temizlemek gerekmektedir.

WordPress Hosting firmasının güvenilir olması size çok daha kolay şekilde güvenlik önlemi almanızı sağlayacağı için ek güvenlik önlemlerini almış olan hosting firmalarını tercih ediniz.

PHP sürüm kontrolü WordPress hızını arttıran temel unsurlardan birisidir. Bu yüzden PHP sürümünüzü güncel tutun. Eklenti yüklenmelerine karşı uyumsuzlukları ortadan kaldıran bu sistem ile çok daha pratik ve kolay güvenlik önlemi almak da mümkün hale gelecektir.

WordPress şifrelerinizi her zaman güçlü yapın. İçerisinde büyük harf ve küçük harf gibi farklı kombinasyonların olmasına dikkat edin. Giriş hata mesajlarını gizlemek de bazen güvenlik önlemlerinden birisi olabilir. Functions.php dosyasına ilgili kodları eklediğinizde bu hata mesajlarının gizlendiğini göreceksiniz.

Ücretsiz olarak sunulan nulled olarak yani lisanssız kullanım izni veren eklenti, tema gibi dosyalardan uzak durun. Çünkü bu dosyaları size sunan hackerlar kolay şekilde web sitenizi hacklemek ve kendi linklerini paylaşmak için bunu yapmaktadır. Bunlardan uzak durun böylece hacklenme riskinizi aza indirin. WordPress sürümünüzü her zaman güncel tutun, tema ve eklentileri düzenli olarak güncelleyin ve dosya dizin isimlerinizi değiştirerek sistemi güvenli hale getirin.

Umut Yıldız

Umut Yıldız

Web Designer, PHP Developer, Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama Öğrencisi

Bir cevap yazın